Úvod»Maorovia

 

TURISTICKÝ HIT LETA 2010 - MARAE- MAORI VILLAGE:  

 

 

MARAE (MAORI VILLAGE) - Unikátne autentické maorské obydlia.

 

Prvá maorská osada mimo Nového Zelandu na svete je v Modrovej (pri Piešťanoch).

Maori pred odchodom späť do vlasti, postavili pre priaznivcov maorskej kultúry a života "Maorskú osadu" (Maori village), ktorá je súčasťou prehliadky.

Taktiež ponúkame pre nadšencov Maorov, ako aj Nového Zélandu "Expozíciu maorskej a novozélandskej kultúry".

 

Pôvodný obyvatelia Nového Zélandu - kmeň TE RANGA TUMUA a kmeň WAKA TOA 

 

Počas návštevy na farme v letnej zezóne 2009 ste mali možnosť zažiť pravé maorské hudobno-tanečné vystúpenia domorodcov - kmeňa TE RANGA TUMUA. V októbri  u nás hosťoval ďalší kmeň WAKA TOA, ktorý počas svojho európskeho turné vystúpil so svojím úžasným programom v kultúrnych centrách v mestách Zlaté Moravce, Nové Zámky, Trnava, Prievidza, Piešťany a domácim obyvateľom dedinky Modrová spríjemnil svojimi piesňami nedeľnú bohoslužbu v kostole. 

 

TE RANGA TUMUA (v preklade Predvoj alebo Priekopníci)

Členovia skupiny pochádzajú z bojového kmeňa Whanganui Iwi, žijúceho pozdĺž 200 km rieky Whanganui. Tento kmeň patril medzi prvých usadlíkov na Novom Zélande a jeho bojové taktiky patrili medzi najagresívnejšie na ostrove. HAKA - tradičný bojový tanec v ich podaní vyvoláva rôzne emočné poryvy a ešte dlho v človeku rezonuje. 

Okrem tancov a piesní domorodci počas svojho pobytu na farme pripravovali tradičné jedlo HANGI - zmes bravčového, teľacieho, jahňacieho a kuracieho mäsa pečené v alobale na rozpálených kameňoch spolu s KUMAROU - maorskými zemiakmi a zeleninou. Jedlo sa zapíjalo zázvorovým "ginger" pivom.

 

Skupina TE RANGA TUMUA


WAKA TOA (www.wakatoa.com)

Skupina bojového kmeňa WAKA TOA pochádza z mesta Gisborne na Novom Zélande. Obyvatelia mesta Gisborne majú ako prvý na svete možnosť vidieť východ slnka. Tento úžasný jav ovplyvňuje i spirituálne piesne skupiny. V svojich vystúpeniach prezentujú maorskú kultúru, ich históriu, tradície a život. Piesne pojednávajú o ich vzťahu k Bohu, rodine, životu a samozrejme o láske. Do svojich predstavení v plnej miere zapájajú i divákov, ktorých učia bojové umenie, HAKA - bojový tanec si vyskúšajú páni a tanec s guličkami na šnorkách POI-POI zase dámy.

 

Skupina WAKA TOA